Prednedávnom som zverejnila na facebooku video z vypúšťania dažďovníka, ktorý v daždi nešťastne pristál na balkóne a nevedel odletieť. Dažďovníčky sú totiž dokonalí letci, ale občas sa netrafia a v momente, ako sa dostanú na zem sú bezmocní a bez našej pomoci nedokážu vzlietnuť.

A odvtedy, ako som to video vypustila, sa stáva, že mi napíšu ľudia, že našli sme nejakého vtáčika, mohol by to byť dažďovník? Čo máme robiť? 

Niekedy človek narazí na rady typu vyhoďte ho do vzduchu, on odletí, ale realita je taká, že vo väčšine prípadov padne so žuchnutím na zem a druhý raz si doráňa malé telíčko. Pri pitvách takýchto vtáčat, ktoré následne uhynuli, sa zvyčajne nájde obrovská modrina cez celú hruď. S tým sa lietať nedá.

Takže ako pomôcť? 

Nenechajte ho na zemi. Neodletí. Bude tam pomaly umierať. Jeho jedinou šancou ste Vy.

Pokiaľ ste boli pri tom, ako pristál a ste si istí, že to bol len zle vyrátaný let, môžete ho skúsiť vypustiť z dlane. Stačí ísť niekam na vyššie miesto, kde má šancu na rozlet, zobrať ho na dlaň a zodvihnúť ruku nad hlavu. Pokiaľ je v dobrej kondícii, dokáže odletieť. Týka sa to ale len dospelých vtákov, ktoré sa nepoudierali pri páde a nie sú vyhladované z nedostatku hmyzu. Dospelák má krídla o kus dlhšie ako telo.

No a pre všetky ostatné je tu pomoc v záchranných staniciach. Buď treba kontaktovať Záchrannú stanicu v Zázrivej, Brezovej, Borinke, štátnu ochranu prírody v Bratislave, alebo aspoň 112 a pýtať si kontakt na šop, alebo úplne ideálne, mať v mobile uložené číslo na špecialistku na dažďovníky, ktorá dokáže pusúdiť situáciu a dohodnúť sa s Vami na ďalšom postupe. Kontakt je: 0911 450 839. Ak nedvíha, možno ich práve kŕmi, pošlite správu. 

 

Dažďovníček na fotkách záchranu našiel a už je v správnych rukách, kde má šancu, že prežije a vráti sa pískať na oblohu. 

 

ďalšie kontakty: Záhorie 0903 298 338, Brezová 0950 381 559, Borinka 0948 339 429 , šop BA 0903 298 333, Zázrivá 0903 504 47